Ulja za lice nalaze se u mnogim prirodnim proizvodima za njegu kože ili se koriste u čistom obliku. Ipak, poželjno je prilagoditi ulje za lice svom tipu kože, kao i njenim potrebama stoga vam donosimo detaljan vodič kroz najpopularnija ulja. Od suhe do masne ili osjetljive kože, u nastavku saznajte koje ulje vam najbolje odgovara. Je li to bademovo ulje za lice, ulje noćurka, dragocjeno ulje ploda divlje ruže, ulje makadamije, arganovo ulje za lice ili neko od drugih učestalih ulja?
Od hidratacije, zaštite i obnavljajućih svojstava preko posvjetljivanja pigmentacija, ujednačavanja tena, umirivanja te antioksidativnog djelovanja. Ulje za lice može djelovati na pojedine problematike kože ili funkcionirati kao kompletna njega. Postoje ulja lagane (čak nemasne) teksture poput skvalan ulja, kao i ona teže teksture. Jedno od njih je ulje noćurka za njegu zrelije i suhe kože. Upravo zato ga je potrebno prilagoditi tipu kože kako bismo uživali u svim benefitima bez osjećaja težine, viška masnoće ili reakcija kože.
Važno je razjasniti pojam hidratantno ulje za lice koje ne postoji kao takvo. Ulja za lice ne mogu sama hidratizirati (ne dovode vlagu u kožu). Ulja zadržavaju vlagu u koži i stvaraju zaštitni film na koži kako višak vlage ne bi “ispario” iz kože. Mogu pomoći drugim hidratantnim sastojcima iz rutine da prodru u kožu ili se ondje zadrže dulje, no ulje nema isti učinak kao hidratantna krema i proizvodi koji sadrže vodu, hijaluronsku kiselinu i sl. sastojke. Zato su u hladnijim sezonama ili kod suhe/dehidrirane/zrele kože preporučljiva ulja kako bi spriječila dodatnu dehidraciju kože uslijed grijanja i drugih vanjskih čimbenika.
Komedogenost ulja – zašto je važna i kako izbjeći komedogena ulja?
Iako su biljna ulja za lice neko vrijeme bila na “lošem glasu”, primarno zbog korištenja nepravilnog ulja za određene tipove kože, danas je situacija posve drukčija. Najbolja ulja za lice su upravo ona koja odgovaraju pojedinom tipu kože kako bismo izbjegli potencijalno začepljivanje pora (komedogenost), a niže smo naveli stupanj komedogenosti kao i tip kože za koji su ulja primjerena.
Uz svako ulje, priključili smo oznaku komedogenosti na skali od 1 do 5. Ulje s brojem 0-2 smatra se nekomedogenim ili malo vjerojatno, dok ulja pod brojem 3 već mogu prouzročiti začepljenje pora kod osjetljive i problematične kože. Pod brojem 5 nalaze se izrazito komedogena ulja i preporučuju se koži dobro podnosi ulja.
Kako pravilno koristiti ulja za lice?
Važno je napomenuti da ulje nanosimo kao zadnji korak u rutini njege lica, ukoliko ga ne koristimo kao ulje za čišćenje lica ili za masažu.
Ulje za čišćenje lica može biti bilo koje ulje, a koristi se kao prvi korak u dvostrukom čišćenju lica. U slučaju da ste zaboravili losion za uklanjanje šminke, ulje će odlično očistiti lice i rastopiti make up. U ovom slučaju ulje lagano umasiramo u lice, obrišemo vlažnim vaticama ili ručnikom te nastavimo na drugi korak s proizvodom za čišćenje lica kako bismo uklonili ostatak ulja i nečistoća. Pripazite da je ulje prilagođeno za vas prema uputama u nastavku.
Arganovo ulje za lice
Ulje argana poznato je i kao najbolje ulje kod zrele i kože s vidljivim znakovima starenja. Potpuno nekomedogeno (0), ovo ulje primjereno je za njegu svih tipova kože, tako i kože sklone aknama ili kože netolerantne na ulja. Arganovo ulje za lice smatra se “svetim gralom” u beauty svijetu, a najviše jer je najbolje anti-age ulje za lice. Bogato vitaminima (najviše E) i esencijalnim masnim kiselinama; ima snažno anti-aging, umirujuće i njegujuće djelovanje na kožu. Poput ulja jojobe, može pomoći u regulaciji sebuma kod masne i mješovite kože te kože sklone aknama. Ipak, uvijek je poželjno napraviti test na malom području jer je svaka koža drugačija.
Skvalan ulje
Popularnost je steklo zbog brojnih benefita, a jedan od najvećih je što odgovara i koži netolerantnoj na ulja. Na skali komedogenosti je također nekomedogeno (0). Ne začepljuje pore, hidrira kožu te pomaže zaključati vlagu i poboljšati elastičnost kože. Osim prevencije bora i dubinske njege svakog tipa kože, ulje skvalana brzo se upija te pruža zdravi sjaj i blistav ten. Odlično je ulje za masažu lica, a sve informacije i načine korištenja za skvalan ulje pročitajte ovdje.
Ulje ploda divlje ruže
Ulje divlje ruže ili šipka luksuzno je i nekomedogeno ulje (1) na skali. Preporučuje se za sve tipove kože, čak i koži sklonoj aknama. Cijenjeno je zbog svog iznimnog učinka poput ujednačavanja tena, smanjenja ožiljaka, posvjetljivanja pigmentacija i potetnog anti-age djelovanja. Bogato brojnim vitaminima (A, C i E) te esencijalnim (omega 3 i 6) masnim kiselinama, ulje ploda divlje ruže smatra se luksuznim uljem u prirodnom arsenalu njege kože. Poznato je i po regenerativnim svojstvima kod kože s opeklinama i drugim oštećenjima. Također pomaže u obnavljanju stanica i potiče proizvodnju kolagena.
Ulje lješnjaka
Iako se češće koristi u njezi kože tijela, ulje lješnjaka je također nisko na skali komedogenosti (1) i pruža kvalitetnu njegu. Još jedno anti age ulje za lice, preporučljivo je za većinu tipova kože, s naglaskom na mješovitu do suhu kožu. Ovo brzoupijajuće ulje ostavlja kožu mekom i nahranjenom, pomaže ublažiti fine linije i prevenirati znakove starenja. Bogato je antioksidansima, štiti kožu te pomaže obnoviti kožnu barijeru. Poput drugih ulja, bogato je vitaminom E i vrijednim esencijalnim masnim kiselinama. Odlično je za njegu kože, kose i noktiju. Često se koristi kao nosivo ulje te se kombinira s drugim uljima, primjerice uz eterično ulje od smilja za lice.
Ulje jojobe
Na skali komedogenosti (2) je nisko, jojoba ulje za lice bogato je vitaminima (čak do 80% vitamina E) i antioksidansima. Ovo lagano ulje odgovara većini tipova kože, čak i masnom ili osjetljivom tipu. Prema kemijskom sastavu ulje jojobe smatra se tekućim voskom i vrlo je slična sebumu u našoj koži. Zbog toga se često dodaje u kozmetičke proizvode, a jedan od najvećih benefita je omekšavanje kože. Odlična je kod ekcema i psorijaze, općenito poboljšava teksturu kože, prevenira perutanje i poboljšava elastičnost kože. Biljni vosak u jojoba ulju također djeluje protuupalno, smanjuje svrbež i prevenira ponovnu pojavu kožnih problema.
Ulje marelice
Još jedno lagano ulje, nisko na skali komedogenosti (2). Ulje koštica marelice lako se upija te odgovara većini tipova kože, a preporučljivo je za zrelu, osjetljiviju te suhu kožu. Sadrži vitamine A, E i K te vrijedne omega 3, 6 i 9 masne kiseline. Ima antioksidativno, umirujuće i protuupalno djelovanje, a često se koristi u kozmetici. Zbog lagane teksture i brzog upijanja je mnogima favorit za njegu kože, a pomaže kod ujednačavanja tena, prevencije znakova starenja, umirivanja upalnih procesa i produkcije kolagena.
Bademovo ulje za lice
Bademovo ulje također je nisko na skali komedogenosti (2) te je široko rasprostranjeno u primjeni na koži i kosi. Jedno od najčešćih ulja za njegu kože, ulje badema odgovara većini tipova kože s naglaskom na suhu, osjetljivu i kožu kojoj je potrebna dodatna zaštita. Idealno je za prevenciju strija u trudnoći, njegu kose te ima široku primjenu na koži lica i tijela. Osim što pomaže kod upalnih stanja poput ekcema, psorijaze i dermatitisa, bademovo ulje za lice pomaže zadržati vlagu u koži, omekšati je i prevenirati znakove starenja. Za kožu izrazito sklonu aknama i upalama, poželjno je napraviti test na malom području.
Ulje makadamije
Popularno ulje u njezi kose, ulje oraha makadamije na sredini je skale komedogenosti (2-3). Idealna za suhu/zrelu i tolerantnu mješovitu do masnu kožu. Sprječava gubitak vlage iz kože (npr. dehidrirana stanja kože), štiti kožu od vanjskih utjecaja, prevenira strije, regenerira i njeguje. Poželjno je izbjegavati kod kože sklone začepljivanju pora i aknama, no kod tolerantne mješovite i masne kože može pomoći u regulaciji sebuma. Ulje makadamije ima odličan omjer omega 3 i 6 esencijalnih masnih kiselina te je preporučljivo za njegu zrele i suhe kože.
Ulje noćurka
Na sredini skale komedogenosti (2-3), ovo ulje preporučuje se za kožu koja dobro podnosi ulja, poput suhe (neproblematične) i zrele kože. Ulje noćurka za lice ima obnavljajuća svojstva te pomaže održati elastičnost kože. Također je odlično za učvršćivanje, općenito proljepšavanje tena i otpornost kože na vanjske utjecaje. Iako nije za svaki tip kože, iznimno je cijenjeno za njegu zrele kože. Ukoliko vam zvuči poznato, ulje noćurka najčešće se koristi kao dodatak prehrani kako bi smanjilo simptome artritisa, PMS tegobe, poteškoće kod menopauze i dr.
Maslinovo ulje za lice
Maslinovo ulje je poprilično kontroverzno zbog dezinformacija. Iako ima benefite za kožu, na sredini je skale komedogenosti (2-3). Mogu ga podnijeti otporniji tipovi kože te koža koja nije sklona začepljenju pora poput suhe, kože tolerantne na ulja te zrele kože. Češće se koristi u proizvodima za njegu tijela, a posebno su popularni proizvodi koji koriste maslinovo ulje za sunčanje ili u čistom obliku. Bogato je omega 3 kiselinama, antioksidansima i vitaminima. Maslinovo ulje za lice pruža koži zaštitu, djeluje protuupalno i prevenira znakove starenja. Ovo je jedno od ulja koje vam može itekako pomoći ili odmoći u njezi kože lica, stoga je potrebno poznavanje vlastite kože ili provesti test na manjem području.